SAKARYA HENDEK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

Yönetici Gelişim Planı (Yögep) Mayıs Ayı Toplantısı Yapıldı

Yönetici Gelişim Planı (Yögep) Mayıs Ayı Toplantısı Yapıldı

 

Din Öğretimi Genel Müdürlüğüne bağlı okullarda görev yapan ilçemiz İmam Hatip Okulları Müdür ve müdür yardımcıları, Hendek Anadolu İmam Hatip Lisesi pansiyonunu ziyaret ederek Okul Müdürü Fatih ATEŞ'ten pansiyon hakkında bilgi aldılar.   

Eğitim yöneticiliğindeki bilgi, birikim ve tecrübelerini meslektaşları ile istişare eden İmam Hatip Okulları yöneticileri Ramazan öncesi YÖGEP kapsamında son toplantılarını yaptı.

 

Ramazan ayı vesilesiyle imam hatip okulları yönetici, öğretmen, öğrenci ve velilerin çevreleriyle güçlü ve etkili bir iletişim içinde olmasını sağlamak; bu ayın manevi atmosferi içerisinde toplumumuzun birlik ve beraberliğine önemli katkılar sağlayacak özel ve nitelikli çalışmalar gerçekleştirmek konusunda ortak fikre varıldı.

 

Buna göre; Din Öğretimi Genel Müdürlüğü'nün  aşağıda belirttiği Etkinlik ve Uygulama örneklerinin ilçemizde uygulanmasına karar verildi.

 

 

 

 ŞEHR-İ RAMAZAN ETKİNLİK VE UYGULAMAÖRNEKLERİ

 

 

1. İftar ve sahur programlarında araştırmacı, akademisyen, yazar, fikir adamı, sanatçı, kanaat önderleri, rehber, uzman vb. kişilerle öğrenci, öğretmen, veli ve çevrebuluşturulabilir.

2.   Okul müdürlükleri pansiyon, bahçe, okul içi ve dışı uygun mekanlarda iftar sofrası kurabilir ve "Okul Komşuları Etkinliği" bağlamında özellikle okullarımızın komşuları davetedilir.

3.   Meslekiyarışmalardabaşarılıolanlarbaştaolmaküzereöğrenciler,müftülüklerle işbirliği halinde şehir merkezinde ve köylerde bulunan camilere, Kur'an kurslarına dağıtılarak mukabele okuma, namaz kıldırma, kuran okuma, ezan okuma, vaaz gibi mesleki uygulamalara katılımlarısağlanabilir.

4.   Pansiyonlu okullarda ve okul mescitlerinde mukabele okuma, vaaz, teravih namazı kılma vb. Ramazan ayının manevi iklimini yaşatacak faaliyetler gerçekleştirilebilir.

5.   Okullarımızda bulunan musiki korolarınca mevlid, naat, kaside, ilahi, tasavvuf musikisi programlarıgerçekleştirilir.

6.   Okul müdürlüklerince imsakiye bastırılarakdağıtılabilir.

7.   Belediyeler tarafından gerçekleştirilen Ramazan veya iftar etkinliklerinde okul müdürlüklerincestandlar/şarkköşesioluşturulabilirveetkingörevleralınabilir.Bu standlarda okulu tanıtan dergi, afiş, büroşür ve oruç vb. konularla ilgili bilgiler veren kitaplar ile helva, lokum, çay, kahve, şerbet vb. Ikramlar dağıtılabilir ve sohbetler gerçekleştirilebilir. Okula ait mehteran takımları varsa gösteri yapmaları sağlanabilir. Şiir ve musiki dinletilerigerçekleştirilebilir.

8.   Kadir gecesine özel merkezi camilerde programlargerçekleştirilebilir.

9.   Müftülükler, stk ve yerel yönetimler tarafından düzenlenen etkinliklere katılım sağlanabilir.

10.  Okullarda öğrenci ve öğretmen ziyaret grupları oluşturularak ihtiyaç sahibi ve fakir ailelerle iftaryapılabilir.

11.  Cenaze ve mevlid programlarına iştirak edilerek Kuran ve dualarokunabilir.

12.  Okul öğrencileri tarafından Ramazan günlüğü tutmaları ve bu ayda yaptıkları ibadet, iyilik, anı vb. not almasısağlanabilir.

 

 

 

24-05-201924-05-2019

 

Başpınar Mahallesi Şehit Savcı Mehmet Selim KİRAZ Caddesi No9 Hendek/SAKARYA - 0 264 614 60 64

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.