SAKARYA HENDEK İLÇE MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

YENİMAHALLE ANAOKULUNDA "ATIKSIZ MUTFAK SÜRDÜRÜLEBİLİR YAŞAM"

YENİMAHALLE ANAOKULUNDA

 

Çevre, Şehircilik ve İklim Bakanlığının vermiş olduğu "Sıfır Atık sertifikası" belgesini almaya hak kazanan Yenimahalle Anaokulunun mutfağında "Sıfır atık üretme" prensibi uygulanmaktadır. Yemek listelerinde; mevsimine uygun meyve sebzeler tercih edilerek; karbon ayak izi az olan ürünlerin mutfağa girmesine özen gösterilmektedir.                                                                                                                                       

 

Okul mutfağında tüketilecek olan malzemenin hiçbir parçasını çöp olarak görmeyip gıda hijyenine ve sağlık protokollerine uygun şekilde değerlendirilip gıda israfının önüne geçilmektedir.

Yenimahalle anaokulu "Atık Yönetim Felsefesi"  ile kurumuş ekmekten çorbalar için kıtır ekmek, yeşilliklerin yaprakları ve sapları ile bitki çayları, sarmadan arta kalan lahana ile turşu ve soyulan narenciye kabukları ile reçeller ve temizlik sirkesi yapılmaktadır. Yemeklerde mevsiminde yapılan domates sosu ve salçalar kullanılmaktadır. Kahvaltıda yenecek reçeller, okul mutfağında meyve kabukları ve gövdeleri ile hazırlanmaktadır.

Yenimahalle Anaokulu; Atıksız bir okul, sürdürülebilir bir yaşam için çalışmalarına devam etmektedir.

 16-03-202216-03-202216-03-202216-03-202216-03-202216-03-2022

 

 

 

 

Başpınar Mahallesi Şehit Savcı Mehmet Selim KİRAZ Caddesi No9 Hendek/SAKARYA - 0 264 614 60 64

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.